All matches and results of the Europa Conference League 2021/22 | UEFA Europa Conference League

0

Knockout play-offs

first legs

Thursday February 17

6:45 p.m. CET
Fenerbahce vs Slavia Praha
Midtjylland vs PAOK
Rapid Vienna vs Speed

21:00 CET
Marseille vs Qarabag
PSV Eindhoven – Maccabi Tel Aviv
Leicester City v Randers
Celtic v Bodø/Glimt
Sparta Praha v Partizan

Return matches

Thursday February 24

6:45 p.m. CET
Qarabag vs Marseille
Maccabi Tel Aviv – PSV Eindhoven
Randers v Leicester City
Bodo/Glimt vs Celtic
Partizan v Sparta Prague

21:00 CET
Slavia Prague vs Fenerbahce
PAOK vs Midtjylland
Speed ​​vs Rapid Vienna

Play Europa Conference League Predictor

No more away goals rule

There has been a rule change for 2021/22: the level of ties after the second leg will go to extra time and penalties if necessary, regardless of the number of away goals scored by a team.

Day 6

Thursday, December 9
group AAlashkert 1-1 Maccabi Tel Aviv, LASK 3-0 HJK Helsinki
Group B: Ghent 1-0 Flora Tallinn, Partizan 1-1 Anorthosis Famagusta
Group C: CSKA-Sofia 2-3 Roma, Zorya Luhansk 1-1 Bodø/Glimt
Group D: CFR Cluj 2-0 Jablonec, AZ Alkmaar 1-0 Randers
Group E: Feyenoord 2-1 Maccabi Haifa, Union Berlin 1-1 Slavia Prague
Group F: Copenhagen 2-0 Slovan Bratislava, PAOK 2-0 Lincoln Red Imps
Group G: Tottenham vs Rennes, Vitesse 3-1 Mura
Group H: Omonoia 0-0 Kairat Almaty, Basel 3-0 Qarabağ

Download the Europe app

Day 5

Watch the best goals from Matchday 5

Thursday, November 25
group A: HJK Helsinki 1-0 Alashkert, Maccabi Tel Aviv 0-1 LASK
Group B: Anorthosis Famagusta 1-0 Ghent, Flora Tallinn 1-0 Partizan
Group C: Roma 4-0 Zorya Luhansk, Bodø/Glimt 2-0 CSKA-Sofia
Group DJablonec 1-1 AZ Alkmaar, Randers 2-1 CFR Cluj
Group E
: Slavia Prague 2-2 Feyenoord, Maccabi Haifa 0-1 Union Berlin
Group F: Slovan Bratislava 0-0 PAOK, Lincoln Red Imps 0-4 Copenhagen
Group G: Mura 2-1 Tottenham, Rennes 3-3 Speed
Group H: Kairat Almaty 2-3 Basel, Qarabağ 2-2 Omonoia

Day 4


Day 4 beautiful goals

Day 4 beautiful goals

Thursday, November 4
group A: LASK 2-0 Alashkert, Maccabi Tel Aviv 3-0 HJK Helsinki
Group B: Ghent 1-1 Partizan, Flora Tallinn 2-2 Anorthosis Famagusta
Group C: Zorya Luhansk 2-0 CSKA-Sofia, Roma 2-2 Bodø/Glimt
Group DRanders 2-2 Jablonec, AZ Alkmaar 2-0 CFR Cluj
Group E: Union Berlin 1-2 Feyenoord, Slavia Prague 1-0 Maccabi Haifa
Group F: Lincoln Red Imps 1-4 Slovan Bratislava, PAOK 1-2 Copenhagen
Group G: Rennes 1-0 Mura, Tottenham 3-2 Speed
Group H: Kairat Almaty 1-2 Qarabağ, Omonoia 1-1 Basel

3rd day


Great goals from Matchday 3

Great goals from Matchday 3

Thursday October 21
group A: Alashkert 0-3 LASK, HJK Helsinki 0-5 Maccabi Tel Aviv
Group B: Anorthosis Famagusta 2-2 Flora Tallinn, Partizan 0-1 Ghent
Group C: Bodø/Glimt 6-1 Roma, CSKA-Sofia 0-1 Zorya Lugansk
Group DJablonec 2-2 Randers, CFR Cluj 0-1 AZ Alkmaar
Group E: Feyenoord 3-1 Union Berlin, Maccabi Haifa 1-0 Slavia Prague
Group F: Copenhagen 1-2 PAOK, Slovan Bratislava 2-0 Lincoln Red Imps
Group G: Mura 1-2 Rennes, Vitesse 1-0 Tottenham
Group H: Qarabağ 2-1 Kairat Almaty, Basel 3-1 Omonoia

Day 2


Conference League Matchday 2 Best Goals

Conference League Matchday 2 Best Goals

Thusdayday september 30
group A: Alashkert 2-4 HJK Helsinki, LASK 1-1 Maccabi Tel Aviv
Group B: Ghent 2-0 Anorthosis Famagusta, Partizan 2-0 Flora Tallinn
Group C: Zorya Luhansk 0-3 Roma, CSKA-Sofia 0-0 Bodø/Glimt
Group D: AZ Alkmaar 1-0 Jablonec, CFR Cluj 1-1 Randers
Group E: Feyenoord 2-1 Slavia Praha, Union Berlin 3-0 Maccabi Haifa
Group F: PAOK 1-1 Slovan Bratislava, Copenhagen 3-1 Lincoln Red Imps
Group G: Tottenham 5-1 Mura, Vitesse 1-2 Rennes
Group H: Basel 4-2 Kairat Almaty, Omonia 1-4 Qarabağ

Day 1


Conference League Matchday 1 Best Goals

Conference League Matchday 1 Best Goals

tuesday september 14

group A: Maccabi Tel Aviv 4-1 Alashkert
Group E
: Maccabi Haifa 0-0 Feyenoord

Thursday September 16
group A: HJK Helsinki 0-2 LASK
Group B: Flora Tallinn 0-1 Ghent, Anorthosis Famagusta 0-2 Partizan
Group C: Roma 5-1 CSKA-Sofia, Bodø/Glimt 3-1 Zorya Luhansk
Group DJablonec 1-0 CFR Cluj, Randers 2-2 AZ Alkmaar
Group E: Slavia Prague 3-1 Union Berlin
Group F: Slovan Bratislava 1-3 Copenhagen, Lincoln Red Imps 0-2 PAOK
Group G: Rennes 2-2 Tottenham, Mura 0-2 Speed
Group H: Kairat Almaty 0-0 Omonoia, Qarabağ 0-0 Basel

Knockout stage dates

Draw for knockout play-offs: December 13, 2021
Knockout play-offs: February 17 & 24, 2022
Round of 16 draw: February 25, 2022
Round of 16: March 10 & 17, 2022
Draw for the quarters and semi-finals: March 18, 2022
Quarter-finals: April 7 & 14, 2022
Semi-finals: April 28 and May 5, 2022
Final: May 25, 2022


Source link

Share.

Comments are closed.