Europa Conference League 2021/22: schedule, draw, results, odds, scores and everything you need to know

0

The UEFA Europa Conference League (UECL) is officially launched shortly as teams seek to win the competition in its inaugural season.

The competition was confirmed in December 2018 and was originally intended to be called ‘Europa League 2’, but it was soon revealed that it would operate under an entirely new banner.

No team was able to qualify directly for the group stage and had to go through the Play-offs to compete, and will essentially be the third and final tier of European football, below the Europa League and Champions League.

A total of 184 teams from across Europe will take part in this seismic event, with one team from each of UEFA’s 55 associations.

Carabao Cup winners will automatically qualify for the competition, but with Manchester City already qualified for the Champions League, Leicester City win the FA Cup and by finishing in the Europa League berths, the berth went to the next best finisher.

After finishing sixth in the Premier League table in the 2020/21 campaign, Tottenham Hotspur became the first team from the top tier of English football to take part in the new tournament.

The UECL winner will automatically qualify for the 2022/23 Europa League.

Here’s everything you need to know about the 2021/22 UEFA Europa Conference League:


Groups

Group A: Alashkert FC, HJK, LASK, Maccabi Tel Aviv

Group B: Anorthosis, Flora Tallinn, Ghent, Partizan Belgrade

Group C: Bodo/Glimt, CSKA Sofia, Roma, Zorya

Group D: AZ Alkmaar, CFR Cluj, Jablonec, Randers FC

Group E: Feyenoord, Maccabi Haifa, Slavia Prague, Union Berlin

Group F: FC Copenhagen, Lincoln Red Imps, PAOK Thessaloniki, Slovan Bratislava

Group G: Mura, Rennes, TOTTENHAM, Speed

Group H: FC Basel, Karait Almaty, Omonia Nicosia, Qarabag FK


Group stage

Thursday, December 9

GROUP A: Alashkert 1-1 Maccabi Tel Aviv, LASK 3-0 HJK Helsinki

GROUP B: KAA Gent 1-0 Flora, Partizan Belgrade 1-1 Anorthosis Famagusta

GROUP C: CSKA Sofia 2-3 Roma, Zorya Lugansk 1-1 Bodø/Glimt

GROUP D: AZ Alkmaar 1-0 Randers FC, CFR Cluj 2-0 FK Jablonec

GROUP E: Union Berlin 1-1 Slavia Prague, Feyenoord 2-1 Maccabi Haifa

GROUP F: FC Copenhagen 2-0 Slovan Bratislava, PAOK Thessaloniki 2-0 Lincoln Red Imps

GROUP G: Tottenham PP Rennes (Match postponed due to COVID-19 outbreak in Spurs camp), Speed ​​1-0 NS Mura

GROUP H: FC Basel 3-0 FK Qarabag, Omonia Nicosia 0-0 Kairat


Thursday, November 26

GROUP A: HJK Helsinki 1-0 Alashkert, Maccabi Tel Aviv 0-1 LASK

GROUP B: Flora 1-0 Partizan Belgrade, Anorthosis Famagusta 1-0 KAA Ghent

GROUP C: Bodo/Glimt 2-0 CSKA Sofia, Roma 4-0 Zorya Luhansk

GROUP D: FK Jablonec 1-1 AZ Alkmaar, Randers FC 2-1 CFR Cluj

GROUP E: Maccabi Haifa 0-1 Union Berlin, Slavia Prague 2-2 Feyenord

GROUP F: Lincoln Red Imps 0-4 FC Copenhagen, Slovan Bratislava 0-0 PAOK Salonika

GROUP G: NS Mura 2-1 Tottenham Hotspur, Rennes 3-3 Speed ​​Arnhem

GROUP H: Kairat 2-3 FC Basel, FK Qarabag 2-2 Omonia Nicosia


Thursday, November 4

GROUP A: LASK 2-0 Alashkert (5:45 p.m.), Maccabi Tel Aviv 3-0 HJK Helsinki (5:45 p.m.)

GROUP B: Flora 2-2 Anorthosis Famagusta (3:30 p.m.), KAA Gent 1-1 Partizan Belgrade (5:45 p.m.)

GROUP C: Zorya Luhansk 2-0 CSKA Sofia (5:45 p.m.), Roma 2-2 Bodø/Glimt (8 p.m.)

GROUP D: AZ Alkmaar 2-0 CFR Cluj (5:45 p.m.), Randers FC 2-2 FK Jablonec (5:45 p.m.)

GROUP E: Union Berlin 1-2 Feyenoord (8pm), Slavia Prague 1-0 Maccabi Haifa (8pm)

GROUP F: Lincoln Red Imps 1-4 Slovan Bratislava (5:45 p.m.), PAOK Salonika 1-2 FC Copenhagen (8 p.m.)

GROUP G: Rennes 1-0 NS Mura (8 p.m.), Tottenham Hotspur 3-2 Vitesse (8 p.m.)

GROUP H: Kairat 1-2 FK Qarabag (3:30 p.m.), Omonia Nicosia 1-1 FC Basel (5:45 p.m.)


Thursday October 21

GROUP A: HJK Helsinki 0-5 Maccabi Tel Aviv

Alashkert 0-3 LASK

GROUP B: Anorthosis Famagusta 2-2 Flora

Partizan Belgrade 0-1 KAA Gent

GROUP C: Bodø/Glimt 6-1 Roma

CSKA Sofia 0-1 Zorya Luhansk

GROUP D: CFR Cluj 0-1 AZ Alkmaar

FK Jablonec 2-2 Randers FC

GROUP E: Feyenoord 3-1 Union Berlin

Maccabi Haifa 1-0 Slavia Prague

GROUP F: FC Copenhagen 1-2 PAOK Thessaloniki

Slovan Bratislava 2-0 Lincoln Red Imps

GROUP G: NS Mura 1-2 Rennes

Speed ​​1-0 Tottenham Hotspur

GROUP H: FK Qarabag 2-1 Kairat

FC Basel 3-1 Omonia Nicosia


Thursday, September 30

GROUP A: Alashkert 2-4 HJK Helsinki (5:45 p.m.)

LASK 1-1 Maccabi Tel Aviv (5:45 p.m.)

GROUP B: KAA Gent 2-0 Anorthosis Famagusta (5:45 p.m.)

Partizan Belgrade 2-0 Flora (5:45 p.m.)

GROUP C: CSKA Sofia 0-0 Bodø/Glimt (5:45 p.m.)

Zorya Lugansk 0-3 Roma (5:45 p.m.)

GROUP D: AZ Alkmaar 1-0 FK Jablonec (5:45 p.m.)

CFR Cluj 1-1 Randers FC (5:45 p.m.)

GROUP E: Union Berlin 3-0 Maccabi Haifa (8 p.m.)

Feyenoord 2-1 Slavia Prague (8 p.m.)

GROUP F: FC Copenhagen 3-1 Lincoln Red Imps (8 p.m.)

PAOK Thessaloniki 1-1 Slovan Bratislava (8 p.m.)

GROUP G: Tottenham Hotspur 5-1 NS Mura (8 p.m.)

Speed ​​1-2 Rennes (20h)

GROUP H: FC Basel 4-2 Kairat (8 p.m.)

Omonia Nicosia 1-4 FK Qarabag (8 p.m.)


JThursday September 16

GROUP A: HJK Helsinki 0-2 LASK

GROUP B: Flora 0-1 KAA Gent

Anorthosis Famagusta 0-2 Partizan Belgrade

GROUP C: Bodø/Glimt 3-1 Zorya Luhansk

Roma 5-1 CSKA Sofia

GROUP D: FK Jablonec 1-0 CFR Cluj

Randers FC 2-2 AZ Alkmaar

GROUP E: Slavia Prague 3-1 Union Berlin

GROUP F: Lincoln Red Imps 0-2 PAOK Salonika

Slovan Bratislava 1-3 FC Copenhagen

GROUP G: NS Mura 0-2 Speed

Rennes 2-2 Tottenham

GROUP H: Kairat 0-0 Omonia Nicosia

FK Qarabag 0-0 FC Basel


tuesday september 14

GROUP A: Maccabi Tel Aviv 4-1 Alashkert

GROUP E: Maccabi Haifa 0-0 Feyenoord


Match schedule

Knockout play-offs

First leg – 17 February 2022
Second leg – 24 February 2022

Round of 16

First leg – 10 March 2022
Second leg – 17th match 2022

Quarter-finals

First leg – 7 April 2022
Second leg – 14 April 2022

Semi-finals

First leg – 28 April 2022
Second leg – 5 May 2022

Final

May 25, 2022


To design

The dates of the following draws are as follows:

Knockout Play-Offs – December 13, 2021
Round of 16 – 25 February 2022
Quarter-finals – 18 March 2022
Semi-finals – March 18, 2022

Read more: Europa Conference League qualifiers draw: date, UK time, teams qualified, format, how to watch and more


odds

The favorites to win the 2021/22 Europa Conference League are as follows (as of January 10, 2022):

Roma: 11/2

Reindeer: 14/1

Feyenoord: 1/25


You can find all the latest Football News, Opinions and Features rhere at GiveMeSport.


News Now – Sports News


Source link

Share.

Comments are closed.